@ بررسی روش‌های ازبین‌بردن موهای زائد بدن (نوره، ژیلت، کرم، وکس)

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

برطرف‌کردن موهای زاید بدن در بیان روایات

خداوند متعال در بدن انسان یکسری موهای ریز و درشتی قرار داده که موی زاید محسوب میشن؛ مثل موی عانه (زیر ناف)، موهای اطراف دستگاه تناسلی و مقعد، موی زیر بغل و… که اصل رویش این موها دارای فوایدی هست؛ اما باقی‌ماندن بعضی از این موها برای بدن ضرر داره و به بدن آسیب می‌رسونه.

بشر از همون قدیم‌قدیم‌ها برای نظافت و برطرف‌کردن و زدودن این موها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کرده، بعضی موهای زائد رو محکم می‌کشیدند تا کنده بشه، بعضی با سنگ و تیغ اون‌ها رو می‌تراشیدند و بعضی هم از داروی حمام استفاده می‌کردند.

اول سه تا روایت نقل می‌کنم و بعدش تک‌تک ابزارهای ازبین‌برنده موهای زائد رو بررسی می‌کنم.

موی زیر بغل خود را بلند نکنید که شیطان [و میکروب] آنجا را مخفیگاه خود قرار می‌دهد. پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله)
[لَا یطَوِّلَنَّ أَحَدُکُمْ شَعْرَ إِبْطَیهِ، فَإِنَّ الشَّیطَانَ یتَّخِذُهُ مَخْبَأً یسْتَتِرُ بِهِ. وسائل الشیعه، ج۲، ص۱۳۶]

استفاده از داروی حمام برای ازبین‌بردن موی زیر بغل بهتر از تراشیدن است و تراشیدنش بهتر از کندن آن [با دست] می‌باشد. امام صادق(علیه‌السلام)
[حَلْقُهُ أَفْضَلُ مِنْ نَتْفِهِ، وَ طَلْیهُ أَفْضَلُ مِنْ حَلْقِه‏. الکافی، ج۱۳، ص۱۸۵]

هر پانزده روز یک مرتبه از داروی حمام استفاده کن، اگر بیست روز [از زمان داروزدن] گذشت و [پولی برای تهیۀ] داروی حمام نداشتی، با توکل بر خدا قرض کن [که خداوند قرضت را ادا خواهد نمود]. امام صادق(علیه‌السلام)
[السُّنَّهُ فِی النُّورَهِ فِی خَمْسَهَ عَشَرَ، فَإِنْ أَتَتْ عَلَیکَ عِشْرُونَ یوْماً وَ لَیسَ عِنْدَکَ فَاسْتَقْرِضْ عَلَى اللَّهِ. وسائل الشیعه، ج۲، ص۷۱]

استفاده از داروی حمام / واجبی / نوره

نوره، واجبی، داروی حمام، موبَر، پودر نظافت یا پودر بهداشتی، مخلوطی از آهک زنده و زرنیخ زرد (Orpiment) و خاکستر چوب است که با آب خمیر شده و برای ازالۀ موهای اضافی بدن به کار می‌رود. ر.ک: فرهنگ دهخدا و معین

خواص و فواید واجبی

تذکر: این فایده‌ها مربوط به نوره‌های طبیعی می‌باشد که دارای آرسنیک بوده و کمی طوسی رنگ و مقداری بدبو و زبر می‌باشد، نه پودرهای بهداشتی صنعتی (سفید و خیلی لطیف) با عناوین تیزبر و پاک‌بر و… پس داروی حمام را از عطاری‌های معتبر بخرید تا هم بدنتون از آثار اون بهره‌مند بشه، هم مبلغی بسیار کمتر هزینه کنین.

نوره واجبی داروی نظافت حمام موبربا توجه به تأکیدهای فراوان که در روایات ائمه معصومین اومده، نمیشه فایده نوره رو منحصر در موبری و زدودن موهای زاید دونست؛ لذا به بعضی از خاصیت‌های نوره که امامان فرمودند یا علم روز بهش رسیده اشاره می‌کنم:

 • توان جنسی: نوره‌زدن توان آمیزش جنسی و روابط زناشویی رو افزایش می‌ده؛
 • ازدیاد منی: استفاده از واجبی آب کمر رو زیاد می‌کنه؛
 • ضدّ لاغری: چربی کلیه‌ها رو زیاد و انسان رو فربه می‌کنه؛
 • سرطان خون: برخی از تحقیقات حاکی از این است که آرسنیکی که در نوره وجود دارد (بر خلاف ادعای برخی پزشکان مبنی بر سرطان‌زابودنِ آرسنیک) داروی مفیدی برای جلوگیری ابتلا به سرطان خون می‌باشد؛ لذا حتما از نوره‌های طبیعی و اصلی استفاده کنین؛
  • آرسنیک موجود در نوره، از طریق پوستی و بویایی وارد عروق بدن شده و مانع ابتلای فرد به سرطان خون میشه.
 • سرطان سینه: مالیدن واجبی به زیر بغل، مانع مبتلاشدن بانوان به سرطان سینه نیز می‌باشد؛
 • سرطان رحم: باتوجه به خاصیت سرطان‌زدایی که آرسنیک دارد، برخی معتقداند بو و بخارات آرسنیک که از طریق ورودی آلت تناسلی خانم‌ها به درون کانال واژن و دهانه رحم و خود رحم سرایت می‌کند، یک نحوه شیمی‌درمانی طبیعی محسوب شده و مانع ابتلای بانوان به سرطان رحم و سرطان دهانه رحم میشه؛
 • واریس: واجبی در درمان واریس‌های مردان به‌خصوص در مورد مسائل نازایی و واریکوسل نیز خیلی مؤثر هست؛
 • عفونت قارچی: مالیدن نوره به ناحیه تناسلی بانوان، موجب پاک‌سازی این ناحیه از عفونت قارچی واژن میشه؛
 • خارش واژن: عفونت‌های قارچه خارش رو به‌دنبال خودش داره که نوره‌زدن، خانم‌ها رو از این مشکل نیز راحت می‌کنه؛
 • بوی بد آلت تناسلی: یکی از دغدغه‌های مردان و زنان، بوی نامطبوع ناحیه آلت تناسلی است که باعث اذیت‌شدن خودِ فرد و شریک جنسی او میشه، برای ازبین‌رفتن بوی آزاردهنده ناحیه تناسلی (ناشی از عفونت)، چند مرتبه از واجبی استفاده کنین؛
 • تیرگی پوست: استفاده دائمی از نوره، مانع سیاه و تیره‌شدن ناحیه تناسلی و زیر بغل میشه؛
 • نرمی پوست: نوره بر خلاف ژیلت، پوست عانه را نرم و لطیف (دنبه‌ای) می‌کنه.

برای اطلاع بیشتر، «خواص درمانی سنگ آهک» را گوگل کنید.


روش و آداب استفاده از نوره

 • حتما پیش از مالیدن پودر نظافت، بدنتون کاملا خشک باشه تا باعث سوزش نشه؛
 • پودر واجبی رو با آب گرم خمیر کنین؛
 • پیش از نوره‌مالی، یک انگشت نوره بردارید و بو کنین و بالای استخوان بینی (بین دو چشم) بمالید و بگین: «صَلَّى اللَّهُ عَلىٰ سُلَیمَانَ بْنِ دَاوُدَ، کمَا أَمَرَنَا بِالنُّورَهِ»، یعنی درود خداوند بر حضرت سلیمان چنانچه ما را به نوره‌زدن امر کرده است. [بخش خواص رو بخونین]
 • خمیر واجبی رو روی موهای زائد قرار بدین و بعد از جداشدنِ موها خمیر رو پاک کنین؛
  • بعد از گذشت چند دقیقه، مقداری از موها رو با دست بکشید و تست کنید، پس اگه موها به‌طور کامل کنده شد و همراه با خمیر واجبی مانند ورق کنده شد، بدن رو بشویید و نگذارید واجبی بیشتر از زمان مورد نیاز روی پوستتون باشه.
  • یک نوع واجبی که به بدنتون افتاد، همیشه از همون استفاده کنید تا مدت‌زمان حدودی دستتون باشه.
 • روزهای چهارشنبه از نوره استفاده نکنین.

عوارض استفاده از واجبی و راه درمان

 • سوزش هنگام واجبی‌زدن: واجبی اگه زیاد روی پوست بمونه، پوست رو نازک کرده و سوزش ایجاد می‌کنه و در نتیجه هنگام استفاده از واجبی، سوزشش بیشتر میشه، مخصوصا در قسمت‌هایی که پوست بدن نازک‌تر هست (مثل زیر بیضتین مردها). راه درمان این مشکل اینه که واجبی رو بیش از حد معمول نذارید روی پوست بمونه و محل سوزش رو با پماد اگزما چرب کنین.

بهترین درمان خارش و دانه‌زدن بعد از داروی حمام

 • خارش یک روز پس از نوره‌زدن: اگه یک روز بعد از استفاده از داروی حمام، پوست بدنتون قرمز میشه و جوش در میاره و به‌شدت می‌خاره (و مجبور میشید هی بخوارونین و پیش دیگران آبروریزی بشه)، استفاده از واجبی رو کنار نذارین، بلکه:
  • کافیه بعد از واجبی‌زدن و شستن پوست، یک مقدار حنا خیس کنین و مثل خمیر بذارین چند دقیقه روی قسمت‌های واجبی‌زده باشه. اتاق‌خواب این روش رو به‌عنوان یک شیوه تجربی و کاملا مؤثر معرفی می‌کنه که در روایات هم بهش اشاره شده.
  • اگه دارای طبع گرم و خشک هستید، مزاجتون رو تعدیل کنین؛ زیرا نوره در پوست‌های گرم و خشک سوزش و خارش ایجاد می‌کنه؛
  • بعد از بیرون‌آمدن از حمام، جاهایی رو که واجبی زدید، با روغن بنفشه روغن‌مالی کنین؛
 • استفاده دختران باکره از نوره: برخی بر این گمان هستند که دخترهای مجرد نباید از نوره استفاده کنن! و واجبی برای بکارتشون ضرر داره؛ اما این مطلب صحت نداره و هیچ منعی درباره این دسته افراد وجود نداره.

استفاده از تیغ (ژیلت) برای ازبین‌بردن موهای زائد

اطبای سنتی تیغ را جایگزین مناسبی برای واجبی نمی‌دانند؛ زیرا گرچه تیغ، موبر است و موهای زائد را زایل می‌کند؛ اما آثار و خواص نوره را ندارد.

یکی از مشکلات استفاده از تیغ اینه که موها رو پرپشت و تیز می‌کنه و گاهی موجب پیدایش جوش میشه.


استفاده از کرم موبر


استفاده از وکس یا موم


بندانداختن


اپیلاسیون

به‌زودی

منبع: سبک زندگی برتر، روازاده، ۲زندگی و…

951021

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید