@ هوش اجتماعی چیست و چگونه تقویت می‌شود؟

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

هوش اجتماعی چیست؟

هوش اجتماعی یکی از انواع هوش انسان است به شما می‌آموزد چگونه با دیگران ارتباط مثبت برقرار کنید و آنها بتوانند در کنار شما احساس آرامش و خوشحالی کنند. این هوش به دو عنصر نیازمند است:

 • آگاهی اجتماعی
 • مهارت اجتماعی

تفاوت‌های زن و مرد از نظر آی‌کیو و ای‌کیوما یک موجود اجتماعی هستیم، مخصوصا در این دوره‌وزمان که «عصر ارتباطات» نام دارد و نسبت به قدیم، ارتباطمان با افراد، فوق‌العاده بیشتر شده است. اینترنت و وسایل ارتباط جمعی ما را با افرادی مرتبط ساخته و اصلا نمی‌شناسیم و شاید هیچ‌گاه نبینیمشان؛ اما به‌جهت تأمین منابع علمی یا منافع اقتصادی یا عاطفی با ایشان در ارتباطیم. پس یکی از ضرورت‌های زندگی در این عصر این است که: بدانیم با کسانی که دوستشان داریم چطور حرف بزنیم.

حالا که بخشی از خوشبختی ما، وابسته به بالابردن هوش اجتماعی است، پس باید همین امروز تصمیم بگیریم؛ چون هیچ‌گاه برای دانش‌آموزی دیر نیست، خودمان امروز آموزش ببینیم و فردا این آموزش‌ها رو به فرزندانمان یاد بدهیم.

مهارت‌های افزایش هوش اجتماعی

دو هفته این مهارت‌ها رو در زندگی خانوادگی با همسر و فرزندانتون و در زندگی اجتماعی با دوستان و همکارانتون رعایت کنید، بعد ببینید چه تحولی در زندگی شما به‌وجود میاد، اگه تغییرات خوبی رو احساس نکردید، این حرف‌ها رو پشت گوشتون بندازید!

لبخند بزنید

یکی از مهارت‌های مهم، لبخندزدن به همه است. به همه لبخند بزنید، بشّاش باشید. وقتی با لبخند با کسی مواجه می‌شوید، ناخودآگاه او را نیز به لبخند وادار می‌کنید.

مخصوصا در اولین برخورد: خیلی وقت‌ها ما در اولین برخورد، سنگین هستیم و پس از لحظاتی گفتگو، صمیمی می‌شویم و یادمان می‌آید که لبخند بزنیم. سعی کنیم در برخورد اول با هر کسی، لبخند بر چهره داشته باشیم تا خاطره خوبی در ذهن او باقی بماند.

شروعی هیجان‌انگیز

با روحیه مثبت، با لبخند، با شور و هیجان با دیگران سر صحبت را باز کنید.

به خونه که می‌رسید با گرمی به همسر و فرزندانتون سلام کنید و به اون‌ها دست بدید. خانم محترم، وقتی شوهرتون به خونه میاد بهش دست بده، خسته نباشید بگو.

اگه تاحالا این کار رو نمی‌کردید و خجالت می‌کشید، بدونین که هر تحولی نیاز به یک نقطه آغاز داره، اون نقطه رو از دست ندید.

پایانی به‌یادماندنی

صحنه ملاقات یا مکالمه یا ارتباط متنی خودتان را نیز با لبخند و کلمات و عبارات زیبا ترک کنید. اگر با روی ترش و احساسات تلخ از طرف مقابلتان جدا شدید، خاطره این لحظه همیشه وجدان شما را آزار خواهد داد، و برفرض که او را مستحق آن برخورد بدانید و از رفتار خود ناراحت نباشید، حداقل آسیبی که به شما می‌رسد این است که یک خاطره تلخ تا سالیان سال ذهن شما را مشغول می‌کند!

خانم‌های محترم، وقتی آقا می‌خواد از خونه بیرون بره، اونو بدرقه کنین و بهش بگید «مواظب خودت باش»، «موفق باشی»، «روز خوبی داشته باشی». اینها ذهن شوهرتون رو تا ظهر پیش شما نگه می‌داره.

با تمام وجود حرف بزنید

وقتی صحبت می‌کنید، سعی کنید حرکات دست و بدن و حالت چهره و تن صدا و نوع سخن‌گفتنتان متناسب با سخنتان باشد. یکنواخت و مرده صحبت نکنید.

شنونده خوبی باشید

همه انسان‌ها حرف‌ها و خاطره‌های خوبی دارند و دوست دارند به دیگران منتقل کنند، پس اگر دوست دارید ارتباط مؤثری با دیگران داشته باشید، به حرف‌های دیگران خوب گوش بدهید و بیش از گوینده‌بودن، شنونده خوبی باشید.

حرف‌های خودتان را خیلی خلاصه و مفید بیان کنید، اگر دیگران خواهان آن باشند، از شما تقاضا خواهند کرد که برایشان بیشتر توضیح بدهید و اگر اشتیاقی نشان ندادند، همان بهتر که بیش از آن، ایشان را خسته نکرده‌اید.

سراپا گوش بودن شنونده خوبی بودنوقتی به خونه رسیدید و یک حالت هیجان رو در همسرتون احساس کردید، بگذارید خودشو تخلیه کنه و حرف‌هایی رو که منتظر بوده برین خونه و بهتون بگه رو بهتون بگه. به حرف‌هاش اهمیت بدین و همراهیش کنین (گرچه شاید برای شما بی‌ارزش باشه).

 • تظاهر به گوش‌دادن نداشته باشین، واقعا گوش بدید؛
 • بیش‌ازحدّ هیجان نشان ندهید به‌گونه‌ای که حسّ کند اظهار علاقه‌تان تصنعی و ساختگی است؛
 • حواستون به کارهای جانبی و شخصی‌تون نباشه؛
 • حواستون به جوانب صحبت او پرت نشه، به محور بحث همسرتون دقت داشته باشین؛
 • جوری برخورد نکنید که بفهمه زود باید صحبتش رو تموم کنه؛
  • اگه فرصت کافی ندارید، بگید: عزیزم بذار من یه کاری دارم انجام بدم بعدش میام شیش‌دنگ حواسم بهت باشه.
 • موضوع صحبتش را غیرمهم و غیرجالب جلوه ندهید؛
 • نسبت به صحبت یا خواسته او، عکس‌العمل مناسب داشته باشین.

تکمیل به‌زودی

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید