@ هفت راهکار برای تشویق دختران به حجاب

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

هفت راهکار برای تشویق دختران به حجاب

مهناز بهرامی . هفت راهکار برای تشویق دختران به حجاب

نُه‌سالگی دیر است

دختری که تا پیش از ۹ سالگی آزاده هر لباسی را پوشیده است، با رسیدن به سنّ تکلیف، قطعا نمی‌تواند حجاب را رعایت کند، پس آشنایی تدریجی ضروری است.

از همان کودکی وقتی خواستید چادرتان را دور بیاندازید، از داخل پارچه‌اش یک چادر کوچک برای دختر دو سه ساله‌تان تهیه کنید و به قسمت جلوی چادر یک تور سرتاسری زیبا بدوزید و بالای سرش را با کش مهار کنید و به دختربچه‌تان بدهید. هیچ‌گاه اجبارش نکنید و فراتر از «اگه دوست داری چادرت رو بپوش» به او نگویید؛ اما اگر با انتخاب خودش چادر پوشید، او را تشویق کنید که «چقدر زیبا شدی».

بیان محاسن و فواید حجاب

تذکردادن به فواید حجاب (مانند: رضایت خدا، سلامت فرد و…) و اثرات زیان‌بار بدحجابی می‌تواند برای رسیدن به نتیجه ما را کمک کند.

تأثیرپذیری کودک از رفتار دیگران

بچه‌ها در سنین کودکی نسبت به رفتار و عملکرد اطرافیان تأثیرپذیرتر هستند، حجاب مادر و نزدیکان می‌تواند زمینه‌ساز محجبه‌بودن دختر بشود.

داستان‌های کودکانه از زنان برتر

استفاده از آیات قرآن، معرفی زنان صالح و برتر اسلام، بیان زندگی ایشان به‌عنوان الگو با استفاده از داستان کودکانه.

بار تأثیرگذاری داستان، بسیار بالا است، یک داستان سال‌ها در ذهن فرزند شما می‌ماند و او از شخصیت آن داستان الگوپذیری می‌کند.

تهیه لباس‌های زیبا و شاد

هم‌زمان با تکلیف دختران، بلوغ جسمانی هم اتفاق می‌افتد و این امر او را درگیر ظاهرش خواهد کرد، والدین آگاه باید با تهیه لباس‌های زیبا و شاد میل به آراسته‌بودن او را درک کنند.

برایش چادرنماز بسیار زیبایی تهیه کنید و با رنگ مورد علاقه‌اش آن را تزیین کنید.

جانمازی گلدوزی‌شده برایش تهیه کنید، با مهری زیبا از تربت کربلا.

تشویق با هدیه‌های کوچک

یکی از روش‌های تشویق، دادن پاداش و هدیه است، بهتر است برای رعایت حجاب دخترتان هدیه‌های هرچند کوچک ولی مستمر تهیه کنید.

البته به‌گونه‌ای نباشد که او شرطی شود و عادت کند که در قبال رعایت حجاب کادو دریافت کند!

برگزاری جشن تکلیف سالانه

هر سال روز تولد فرزندتان مراسمی کوچک به‌پا کنید و ابتدا نقاط قوت و زیبایی‌های او در مسیر بندگی را به او یادآور شوید و از او تشکر کنید، سپس نقاط ضعف او در انجام تکالیف و رعایت حجابش را نیز بسیار محترمانه به او گوشزد کنید.

اگر رسم دارید که برای فرزندانتان بر اساس سال شمسی جشن تولد بگیرید، تکرار جشن تکلیف را نیز با همان مراسم تلفیق کنید. دختر شما تفاوت سال شمسی و قمری را چندان درک نمی‌کند، مهم، یادآوری جشن تکلیف است.

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید