@ تأثیر الیاف مختلف لباس بر سلامت انسان

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

الیاف طبیعی و مصنوعی

به یک تقسیم می‌توان الیاف را این‌گونه تقسیم کرد:

  • الیاف مصنوعی
  • الیاف طبیعی
    • لیف‌های نباتی
    • لیف‌های حیوانی
    • لیف‌های معدنی

برای تهیه انواع پارچه، بیشتر از پنبه، کتان، پشم و ابریشم استفاده می‌شود.

الیاف و پارچه‌های کتانیخواص پارچه‌های کتانی:

این پارچه‌ها دارای سطحی صاف و درخشنده‌اند و زودتر از پنبه تمیز می‌شوند؛ لذا در مصر باستان به‌عنوان سمبل خلوص و پاکی شناخته می‌شدند. جاذب خوبی برای آب هستند و جذب‌کننده عرق بوده و با خیس‌شدن باعث خنک‌شدن می‌شوند.

چنانچه لباس زیر انسان در چهار فصل از پارچه کتان باشد، پوست بدن نرم و لطیف نگه داشته می‌شوند و مانع لاغری غیرطبیعی نیز می‌شود.

باتوجه به صاف‌بودن سطح ظاهری الیاف کتان، این پارچه نسبت به کثافات و باکتری‌ها حساس می‌باشد و از این خاصیت کتان استفاده بهداشتی می‌گردد و معمولاً برای تهیه روپوش پزشکان و دستمال جیبی از کتان استفاده می‌شود.

الیاف و پارچه‌های پنبه‌ایخواص پارچه‌های پنبه‌ای (نخی):

پارچه‌هایی که از الیاف پنبه تهیه می‌شوند هادی و سرایت‌دهنده حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل می‌کنند، در نتیجه خنک هستند و عایق حرارتی خوبی نیز می‌باشند و تهویه بدن با این پارچه‌ها بهتر صورت می‌گیرد.

این پارچه‌ها در برابر سائیدگی مقاوم هستند و به‌راحتی لکه‌گیری و شستشو می‌شوند. در سراسر جهان برای پانسمان سوختگی‌ها و زخم‌ها از پارچه‌های پنبه‌ای خالص استفاده می‌شود؛ زیرا این پارچه‌ها با خواص منحصربه‌فرد خود موجب بهبود سریع‌تر زخم می‌شوند و هیچ گزارشی راجع به حساسیت پوست در برابر منسوجات پنبه‌ای داده نشده است. الیاف پنبه چون بیشترین سنخیت را با بدن انسان دارند، بیشترین هماهنگی را با بدن انسان دارا می‌باشند.

الیاف و پارچه‌های پشمیخواص پارچه‌های پشمی:

پشم، الیافی حیوانی است که از پروتئین مخصوصی به نام کراتین تشکیل شده است. از خواص فیزیکی پشم می‌توان به خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری، نازکی و ظرافت، درخشندگی و شفافیت، استحکام، جذب رطوبت و گرما و الکتریسیته اشاره کرد.

پارچه‌های پشمی به‌علت ذخیره‌شدن هوا در بین الیاف آنها، عایق می‌باشند و از دفع و انتقال حرارت و بار الکتریکی بدن به خارج جلوگیری می‌کنند. به‌واسطه عایق‌بودن، لایه گرم اطراف بدن را ثابت نگه می‌دارند و موجب گرم‌نگه‌داشتن بدن می‌شوند و چون خاصیت رطوبت‌پذیری دارند و دارای خلل و فرج می‌باشند عرق بدن را جذب کرده و آن را به آرامی تبخیر می‌کنند و بدین طریق حرارت بدن را در خود نگه می‌دارند.

الیاف و پارچه‌های ابریشمیخواص پارچه‌های ابریشمی:

پارچه‌های ابریشمی نیز از جمله الیاف حیوانی است. این پارچه‌ها زیبا و لطیف هستند و همانند پشم قدرت زیادی در جذب آب دارند و قلیایی‌های ضعیف مانند صابون و آمونیاک اثر بسیار ناچیز بر روی آن می‌گذارند. این الیاف هادی حرارت نیست و حرارت را در خود نگه می‌دارد. این پارچه‌ها نقش عایق را بازی می‌کنند و از دفع و انتقال بار الکتریکی بدن به خارج جلوگیری می‌کنند و طبعاً اثرات مضری نسبت به وضع مزاجی فعال و حساس مردان به‌دنبال دارند؛ زیرا به‌طور طبیعی سوخت‌وساز در بدن مردان بیشتر است و نباید با عوامل محرک دیگری تحریک شود و شاید به‌همین علت شارع مقدس پوشیدن لباس حریر را برای مردان حرام اعلام فرموده است.

الیاف و پارچه‌های مصنوعیخواص الیاف مصنوعی:

امروزه بر اثر پیشرفت تکنولوژی و علوم شیمی مدرن، الیاف مصنوعی جای الیاف طبیعی را گرفته‌اند و متأسفانه این الیاف هیچ‌گونه سنخیتی با شرایط طبیعی و بیولوژیکی بدن ندارند و به شکل‌های مختلف منشأ اختلالات گوناگونی در بدن می‌شوند.

همه پوشاکی که با الیاف مصنوعی تولید می‌شوند خاصیت الکتریسیته‌زایی و در نتیجه ایجاد تحریک عصبی دارند. هادی گرما هستند و بدن احساس گرمای زیادی می‌کند و چون نمی‌توانند عرق بدن را به راحتی جذب کنند باعث آلرژی و تحریک پوستی می‌شوند.

مرسلات (مهدیه اکرمی‌فر) و…

پاسخ دهید