@ پیامدهای اجتماعی زنا، لواط، مساحقه، استمناء و استشهاء

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

پیامدهای منفی زنا در جامعه

حضرت رضا(علیه‌السلام) در ضمن پاسخ به سؤالات محمدبن‌سنان فرمودند: خداوند زنا را حرام کرده است؛ زیرا موجب قتل نفس و آدم‌کشی، ازبین‌رفتن نسب‌ها و ترک تربیت فرزندان، مشکل‌شدن بحث ارث و مفاسد دیگر می‌شود. وسایل الشیعه، ج۱۴، ص۲۳۴

در این حدیث شریف، حضرت به برخی از اثرات اجتماعی منفی و زیان‌بار زنا اشاره فرمودند:

قتل نفس: مکرر شنیده‌ایم که مردی با زنی رابطه نامشروع داشته و پس از ارضاشدن، از ترس افشاشدن این رابطه، آن زن را به‌قتل رسانده است، یا بالعکس زن برای ترس از آبروریزی یا خسته‌شدن از باج‌گیری مرد، وی را کشته است! یا پدر متوجه ارتباط نامشروع دخترش یا شوهر به ارتباط نامشروع زنش با یک غریبه پی برده و در نتیجه دیوانه‌وار دختر یا همسر یا آن مرد غریبه را به‌قتل رسانده است. یا اینکه دختر جوانی با پسری رابطه جنسی داشته و از او باردار شده و چون پسر از بار مسئولیت شانه خالی کرده، دختر بیچاره خودکشی کرده است! یا اینکه زنی از مرد نامحرم باردار شده و به‌خاطر حفظ آبروی خود آن جنین را سقط کرده است که خود از مصادیق قتل نفس محترمه است. آری، این یکی از تالی‌فاسدهای زنا است که حضرت به آن اشاره فرموده‌اند.

مشکلات نسبی: گاهی زنی با غیر شوهر خود زنا می‌کند و اتفاقا از او باردار شده و به شوهر خود چیزی نمی‌گوید و مثلا دختری متولد می‌شود. دختری که حاصل رابطه نامشروع مادرش با یک مرد غریبه است، در این خانه بزرگ می‌شود و از نظر حسب‌ونسب، پدرش همان فرد زناکار است و با شوهرِ مادرش نامحرم می‌باشد؛ اما خیانتِ زن باعث می‌شود که بین شوهرش و دخترش (که با یکدیگر نامحرم هستند) رابطه عاطفی دختر و پدری برقرار باشد. شوهر بی‌خبر، دختری را می‌بوسد و در آغوش می‌کشد و دخترِ خود می‌پندارد که با وی نامحرم است و این یکی دیگر از آفت‌های عمل شنیع زنا می‌باشد.

اهمال در تربیت فرزند: وقتی مرد یا زنی آلوده به هوس‌رانی و شهوت‌پرستی شدند، در نگاه خیلی مثبت‌اندیشانه، دیگر حوصله و وقت تربیت فرزندشان را ندارند، و در نگاه دیگر، مردی که زنا می‌کند، این احتمال را می‌دهد که بر اساس قانون مکافات اعمال، زنش نیز با دیگران در ارتباط باشد؛ لذا احتمال این را می‌دهد که این فرزند مال او نباشد و در نتیجه چندان میلی به تربیت صحیح او ندارد و زنی که زنا داده است نیز احتمال می‌دهد که نطفه این فرزند از حرام بسته شده باشد و در نتیجه این فرزند حلال‌زاده نباشد و در اثر همین تلقین‌ها آن فرزند را رو به رشد و تعالی نمی‌داند (البته دامنه این بحث گسترده است). علاوه بر اینکه زن و شوهری که به انحراف جنسی مبتلا هستند صلاحیت و قابلیت تربیت شایسته را نیز ندارند. گذشته از اینکه روحیات فاسد والدین، اثرات منفی خود را از طریق ژنتیک روی فرزندان خواهد گذاشت. (این مبحث نیز دامنه‌دار می‌باشد و در آینده به آن خواهیم پرداخت)

مشکلات بحث ارث: به‌تبع مشکلات نسبی، مشکلات بحث ارث نیز پدید می‌آید. بچه‌ای که از نظر شرعی فرزند این پدر محسوب نمی‌شود، از وی ارث می‌برد و در نتیجه حق سایر فرزندان واقعیِ آن شخص پایمال می‌شود. و از طرفی این فرزندی که در اثر زنا متولد شده، در اموالِ پدرِ زناکار خود حق دارد که طبیعتا نه او را می‌شناسد و نه از اموال او بهره می‌برد.


پیامدهای منفی لواط در جامعه

به‌زودی


پیامدهای منفی مساحقه در جامعه

به‌زودی


پیامدهای منفی استمنا در جامعه


پیامدهای منفی استشها در جامعه

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید