@ اثرات منفی بالارفتن سنّ ازدواج

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

سنّ متعارف ازدواج در جامعه کنونی:

سازمان ثبت‌احوال در سال ۱۳۹۰ تلفیق نتیجه سرشماری و پژوهش خود را این‌گونه ارائه داده است:

در ازدواج آقایان، ۸۶درصد بین ۲۰ تا ۳۴ سالگی صورت گرفته است.

در ازدواج بانوان، ۸۵درصد بین ۱۵ تا ۲۹ سالگی صورت گرفته است.

لذا این ۱۵ سال (در پسر و دختر) سنّ متعارف ازدواج در ایران محسوب می‌شود.

خطرات و تهدیدهای پیش‌روی دختران و پسرانی که دیر ازدواج می‌کنند:

کاهش عواطف و نشاط

دورانِ ورودِ به سنینِ جوانی، لحظات اوجِ روابط عاطفی است؛ لذا هرچه دختر و پسر دیرتر هم‌آغوش شوند، از عواطف و شادابی کمتری برخوردار خواهند بود و طبیعتاً زندگی ایشان سردتر خواهد بود.

تزلزل بنیان خانواده

ازدواج در سنین بالا. افزایش سن همسرگزینیوقتی پسر و دختر در سنینِ پایین‌تر ازدواج می‌کنند، توقعاتشان پایین‌تر، روحیه انعطاف‌پذیری و سازگاری‌شان بیشتر و عیب و ایراد گرفتنشان کمتر می‌باشد؛ اما وقتی سنّشان بالا می‌رود، اطرافیان خود را با دقت بیشتری می‌نگرند، روی لیاقت‌ها و کفایت‌های افراد مختلف در جنس مخالف خود بیشتر دقت می‌کنند، سطح توقعاتشان بالاتر رفته و هنگام گزینش همسر، نق‌زدن و اعتراض به بی‌کفایتی‌های همسرشان بیشتر خواهد شد.

در سنین پایین‌تر هرکدام از دختر و پسر وقتی عیبی از همسر خویش ببینند، راحت‌تر می‌توانند با آن کنار بیایند با این امید که «بزرگ‌تر که بشود، درست می‌شود» و در نتیجه این نقطه‌ضعف همسر خویش را در گوشه‌ای از ذهن خود بایگانی کرده و به‌مرور زمان سعی می‌کند آن را اصلاح کند؛ اما وقتی با همسری مواجه است که حدود نیمی از عمر خود را گذرانده است، تحمل‌پذیری‌شان کمتر خواهد بود و اعتراض خواهند کرد که مثلا: «تو با این سنّت این مسخره‌بازی‌ها را رها نمی‌کنی! پس کی می‌خواهی بزرگ شوی و دست از این کارهایت برداری».

خلاصه اینکه زوج‌هایی که در سنین بالا ازدواج می‌کنند، بیشتر در معرض طلاق هستند؛ البته ممکن است به‌خاطر ترس از آبرو و هراس از ننگِ وصله «طلاق‌گرفته» یا «طلاق‌داده»، به‌زور با یکدیگر بسازند؛ اما سازش بین ایشان کمتر خواهد بود.

عوارض روان‌رفتاری

فشارهای ناشی از فوران غریزه جنسی از یک طرف و حرف‌وحدیث و نیش‌وکنایه‌های اطرافیان از طرف دیگر و دیدن هم‌سنّ‌وسالانی که شوهر کرده‌اند یا زن گرفته‌اند و تشکیل خانواده داده و دارای فرزندانی می‌باشند از ناحیه دیگر، اینها دست‌به‌دست هم داده و موجب پیدایش اختلالات روانی در دختر و پسر می‌شود که نتیجه‌اش را در افسردگی و رفتارهای تند و خشونت‌آمیز و بعضاً بچه‌گانه می‌توان مشاهده کرد.

افزایش فساد

یکی از غریزه‌های طبیعی در نهاد انسان و حیوان، غریزه جنسی است، و اگر از طریق مشروع و قانونی به این نیاز پاسخ داده نشد، انسان به فحشا و منکرات مبتلا شده و به‌سراغ روش‌های نامشروع خواهد رفت و از به‌وسیله راه‌های خطرزا خود را ارضا خواهد کرد. و کسانی می‌توانند در این شرایط خویشتن‌دار باشند که یا دارای باورهایی راسخ و اراده‌ای فوق‌العاده قوی باشند یا اینکه مبتلا به جنون یا اختلال روانی یا مشکلات جنسی باشند.

تبعات جمعیتیِ جامعه

روشن است که وقتی پسر و دختری در سنین بالا ازدواج می‌کنند، عوامل مختلفی باعث می‌شود که کمتر به فکر فرزنددارشدن بیافتند.

  • پس از گذشت ایام فراق، تازه هنگامه وصال فرا رسیده و دوست دارند سه چهار پنج سالی را به زندگی عاشقانه با همسر خود بپردازند و وجود فرزند را منافیِ لذت‌های خود می‌دانند؛
  • از طرفی هم شور و نشاط جوانی را از دست داده و حوصله نق‌ونق‌های بچه را ندارند؛
  • از طرفی دیگر اگر بخواهند بچه بیاورند، خانم از نظر بدنی شرایط مناسبی برای بارداری ندارد و احتمال سقط بیشتر است؛
  • و با توجه به اینکه سال‌های سال بدون مسئولیت در راحتی زندگی کرده‌اند، ازاین‌رو تا اولین بچه متولد می‌شود، می‌گویند: «دیگر بس است»؛
  • حالا ممکن است یکی دیگر هم از دست در برود و برفرض که آن را سقط نکنند، با دو فرزند عمر را سپری می‌کنند.

و در صورت بچه‌دارشدن، فاصله سنی فرزندان و والدین زیاد خواهد بود و در نتیجه یکدیگر را کمتر درک می‌کنند.

علاوه بر اینکه احتمال ناقص‌الخلقه بودنِ فرزندان نیز بیشتر می‌شود.


ازدواج در سنین پایین و بالا

ممکن است کم‌تجربگی باعث ضعف تدبیر و مدیریت شود. و به‌جهت عدم ثبات عاطفی ممکن است از تصمیم خود پشیمان شوند. و وابستگی بیشتر به والدین ممکن است موجب دخالت آنان شود.
اگر دختر، زودتر از ۱۸سالگی باردار شود، احتمال فشار خون، کم‌خونی، عوارض زایمان، نوزاد زودرس با وزن و هوش کم، بیشتر است. «ازدواج زودرس مانند چیدن میوه کال و نارسی است که وقت چیدن آن نبوده است».

بهترین زمان برای ازدواج، بهار زندگی است. مشکلات تأخیر انداختن:

۱. شادابی طرفین از بین می‌رود؛
۲. فرصت‌های ازدواج به‌ویژه برای دختران از دست می‌رود؛
۳. فاصله سنی والدین با فرزندان زیاد و درک آنها کمتر می‌شود؛
۴. مشکلاتی (همچون: فشار خون بالای دوران بارداری، سختی زایمان در خانم‌های بالای ۲۷سال، احتمال سندرم داون فرزند (منگولیسم) در بارداری بالای ۳۵سال، تعطیلی نطفه در بارداری بالای ۴۵سال، کاهش فعالیت اسپرم‌زایی در مردان بالای ۳۵سال) برای فرزنددار شدن به‌وجود می‌آید.

پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله): «إِنَ‏ الْأَبْکَارَ بِمَنْزِلَهِ الثَّمَرِ عَلَى‏ الشَّجَرِ، إِذَا أَدْرَکَ ثَمَرُهُ فَلَمْ یُجْتَنَى أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ نَثَرَتْهُ الرِّیَاحُ وَ کَذَلِکَ الْأَبْکَارُ إِذَا أَدْرَکْنَ مَا یُدْرِکُ النِّسَاءُ فَلَیْسَ لَهُنَّ دَوَاءٌ إِلَّا الْبُعُولَهُ وَ إِلَّا لَمْ یُؤْمَنْ عَلَیْهِنَّ الْفَسَادُ لِأَنَّهُنَّ بَشَرٌ»، یعنی: دختران باکره(دوشیزه) مانند میوه‌های روی درخت هستند (که هنوز چیده نشده‌اند)، اگر میوه برسد و چیده نشود، خورشید آن را خراب می‌کند و باد آن را به این‌سو و آن‌سو پراکنده می‌کند، و همچنین دوشیزگان، زمانی که به بلوغ جنسی برسند، تنهاداروی کنترلِ آن، شوهرکردن ایشان است، وگرنه نمی‌توان از انحراف جنسی ایشان آسوده بود؛ چراکه ایشان انسان هستند (و غریزه جنسی دارند). وسائل ج۲۰، ص۵۵

ویل دورانت (Will Durant): «اگر ازدواج در سال‌های طبیعی انجام شود، بیماری‌های روانی و انحرافات جنسی که زندگی معاصر را لکه‌دار کرده است، به نصف کاهش خواهد یافت».

پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله): «مَنْ‏ تَزَوَّجَ‏ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ دِینِهِ، فَلْیَتَّقِ اللَّهَ فِی النِّصْفِ الْبَاقِی»، یعنی:کسی که ازدواج کند، نصف دینش را به‌کف آورده، پس باید با تقوا و پارسایی مواظب نیمه دیگرش باشد.

و نیز: وقتی جوانی ازدواج می‌کند، شیطان فریاد می‌زند که دو سوم دینش را از دستبرد من دور کرد (یعنی مهم‌ترین و بیشترین حربه و عامل گمراهی شیطان که به‌وسیله آن انسان‌ها را گول می‌زند، انحرافات جنسی و گرایش‌دادن به مفاسد اخلاقی است). بحار ج۱۰۰، ص۲۱۹


نکته: هدف از مطالبی که گفته شد، تحقیر شخصیت و توسری‌زدن و تضعیف روحیه جوانانی که به‌جهت عذری نتوانسته‌اند ازدواج کنند نیست؛ بلکه صرفاً به‌جهت اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی از این آسیب‌ها است تا برخی جوانان به‌خاطر فکر و خیال‌های اشتباه، ازدواج را ترک نکنند.

950627

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید