@ آموزش احکام غسل جنابت + تصویرراهنما

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

مراحل غسل‌کردن ترتیبی

آموزش تصویری احکام شرعی، غسل کردندر غسل‌های ترتیبی، مراحل زیر به‌ترتیب باید انجام شود:

 • نیت: یعنی در دل قصد می‌کنم که می‌خواهم غسل جنابت یا جمعه یا حیض یا… بکنم.
  • به‌زبان‌آوردنِ نیت لازم نیست؛ بلکه همین مقدار که در دل می‌دانم دارم فلان‌غسل را انجام می‌دهم کافی است.
  • انسان می‌تواند چند غسل را با هم نیت کند و یک غسل به‌نیت همه انجام دهد؛ مثلا خانمی که شب جمعه عادت ماهانه‌اش تمام شده است و آمیزش جنسی داشته، می‌تواند صبح جمعه یک غسل به نیت «حیض و جنابت و جمعه» انجام دهد.
 • شستن سروگردن: پس از نیت، زیر دوش می‌روم و تمام قسمت‌های سر و گردن را می‌شویم.
  • برای غسل‌کردن می‌توانیم زیر دوش برویم یا با شلنگ روی خود آب بریزیم یا کاسه‌ای را آب کنیم و روی خود بریزیم، مهم این است که به همه قسمت‌ها آب برسد.
  • هنگام شستن سر و گردن، اگر آب روی قسمت‌های دیگر نیز بریزد اشکالی ندارد، مهم این است که نیت شستنِ سر و گردن را داشته باشیم و آب به تمام این قسمت نیز برسد.
 • شستن سمت راست: پس از شستن سر و گردن، از زیر دوش بیرون می‌رویم و دوباره به نیت شستن نیمه سمت راست بدن زیر دوش می‌رویم.
  • در شستن سمت راست، همه نیمه راست بدن (جلو و پشت) باید شسته شود.
  • طبیعی است که هنگام شستن قسمت راست بدن، مقداری از گردن و قسمت سمت چپ نیز شسته می‌شود و این اشکالی ندارد، بلکه بهتر است انسان مثلا همه ناف و آلت تناسلی را، هم با طرف راست و هم با طرف چپ بشوید.
 • شستن سمت چپ: پس از شستن سمت راستِ بدن، از زیر دوش بیرون رفته و دوباره به نیت شستن نیمه سمت چپِ بدن زیر دوش می‌رویم.

نکته: بنابر فتوای آیات عظام «خویی، سیستانی، تبریزی و زنجانی» شستنِ سمت راست و چپ به‌طور جداجدا لازم نیست، بلکه مقلدین ایشان می‌توانند پس از نیت، سر و گردن را بشویند و پس از آن، بقیه بدن را یکباره بشویند.

در غسل موالات شرط نیست

یکی از تفاوت‌های غسل با وضو این هست که: در غسل، موالات شرط نیست، یعنی لازم نیست که قسمت‌های مختلف بدن بلافاصله پشت سر هم شسته شوند. پس به این چند مثال دقت بفرمایید:

 • دیدن مانع در سمت چپ بدن: مثلا شما پس از اینکه غسل کردید و از حمام بیرون آمده و خودتان را خشک کردید، می‌بینید که یک چسب روی دست چپتان چسبیده است و یقین می‌کنید که مال پیش از غسل است، در این صورت کافی است چسب را برطرف کنید و همان قسمت (که آب به پوست نرسیده) را به‌نیتِ غسل، زیر شیر آب بگیرید یا با یک لیوان آب، رویش آب بریزید.
 • دیدن مانع در سمت راست بدن: در همان فرض بالا، اگر مثلا دیدید که دست راستتان روغنی است، در اینجا نیز مقلدین آیات عظام «خویی، سیستانی، تبریزی و زنجانی» کافی است که روغن را با صابون شسته، سپس همان قسمت را به‌نیت غسل زیر آب بشویند؛ اما مقلدین سایر مراجع، پس از شستنِ آن قسمت، باید تمام سمت چپ بدن را نیز به‌نیت غسل بشویند.
 • دیدنِ مانع در سر یا گردن: اگر مثلا خانمی پس از غسل دید هنوز رژ لب روی لبانش یا ریمل روی مژه‌هایش باقی مانده است، در اینجا باید مانع را برطرف کند، سپس همان قسمت را به‌نیت غسل بشوید و پس از آن تمام بدن(سمت راست و چپ) را بشوید.

در غسل وسواس نداشته باشید

بعضی افراد وقتی می‌خواهند غسل کنند، خیلی معطل می‌کنند، بعضی پنج‌دقیقه، ده‌دقیقه، نیم‌ساعت، و حتی روزی خانمی وسواسی درحالی‌که صدای دوش آب می‌آمد از داخل حمام تماس گرفت و می‌گفت چهل‌دقیقه است هنوز نتوانسته‌ام غسلم را کامل کنم! آری اگر خرده‌وسواس‌ها درمان نشود، کار به جاهای باریک می‌کشد.

وقتی خودتان را لیف و صابون و شامپو زدید و بدنتان تمیز است، دیگر وجهی ندارد که غسل‌کردنتان بیش از یکی دو دقیقه طول بکشد، البته در تجربه شخصی، چهل‌ثانیه را هم ثبت کرده‌ام. حالا خانم‌ها چون موی سرشان بلند است، یک دقیقه بیشتر.

استاد احکام من، جناب حاج‌آقای قاسمی(رحمه‌الله) می‌فرمود: «اگر تمام بدنتان صابونی باشد و بروید زیر دوش تا آنها را بشویید، چند ثانیه زمان می‌برد؟ به نیم‌دقیقه هم نمی‌رسد که کف‌ها پاک می‌شود، پاک‌شدن کف‌ها علامت رسیدن آب به تمام بدن است، پس چرا اینقدر غسل‌کردن را طول می‌دهید؟».

روش غسل‌کردن ارتماسی

به‌زودی…

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید