@ دلایل و عوامل بدحجابی و بی‌حجابی جوامع اسلامی

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

برداشت اشتباه در مسئله حجاب

برداشت‌های ناصحیح

بعضی از دختران برداشت صحیحی از مقولۀ حجاب ندارند، حدود و اندازۀ لازم آن را نمی‌دانند، از حکمت آن بی‌اطلاع هستند، ازاین‌رو…

سخت‌پنداری

برخی حجاب را بسیار بزرگ و سخت می‌پندارند، و باحجاب‌بودن را کاری دشوار می‌دانند؛ لذا از زیر بار حجاب، شانه خالی می‌کنند؛

آسان‌انگاری

بعضی با استفاده از چاشنی «دین رو سخت نگیر»، حجاب را خیلی آسان دانسته و حجاب ناقصِ خود را نیز از مصادیق حجاب اسلامی می‌انگارند؛

شبهه‌نازُدایی

همۀ ما در مسائل مختلف دین با شبهاتی مواجه می‌شویم که پایۀ باورهای ما را نشانه می‌رود، حجاب نیز از این واقعیت رها نیست. بسیاری از دختران شبهات حجاب را می‌شنوند و متأسفانه به‌جای پرسش و تحقیق، متأثّر شده و ذره‌ذره در مسیر خلاف فطرت خویش قدم برداشته و دست از پوشش خود برمی‌دارند!

شرکت در «کارگاه‌های حجاب و عفاف» تا حدّ زیادی می‌تواند این باور صحیح را در ذهن دختران ایجاد کند تا برای انتخاب نوع پوشش خویش، آگاهانه گام بردارند؛

تبعیض در گسترۀ حجاب

گمان برخی هم بر این است که در کوچه و خیابان و بازار باید حجاب را رعایت کرد؛ اما در جمع فامیلی و سر سفره و نشست‌های دورهمی رعایتِ کاملِ آن ضرورتی ندارد!

تهاجم فرهنگی

پرواضح است که بخش عمده‌ای از بدحجابی‌ها، ریشه در غرب‌گرایی و غرب‌زدگی دارد. متأسفانه تبلیغات غرب از طریق رسانه (ماهواره و فیلم‌های سینمایی و حتی برنامه‌های کودکان) و بازی‌های کامپیوتری و موبایلی و طراحی‌های گرافیکی (پوست محصولات و برچسب‌ها و…) آنچنان فرهنگ غربی را گسترس داده که عده‌ای ظاهربین، آنها را علامت روشن‌فکری و تجدد و فرهنگ اسلامی را برخواسته از ساده‌لوحی و تحجّر می‌انگارند!

بحران هویّت در سنّ بلوغ

ورود کودک به دوران نوجوانی با تحولات و تغییرات زیادی همراه است. دگرگونی‌های جسمی و عقلی و احساسی، مشغول ساختن شخصیت او هستند.

در این دوران، او به مُدگرایی و تقلید رو می‌آورد، دوست دارد برای اثبات شخصیت و نمایان‌ساختن توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردِ خود، جلوه‌گری و جلب‌توجه کند و مورد تأیید جامعه قرار گیرد.

این حسّ در پسران به‌گونه‌ای و در دختران به‌صورت میل به نمایش مو و پوشیدن لباس تنگ و بدن‌نما و بعضاً آرایش تحقق می‌یابد. مخصوصا اگر چند رفیق ناباب نیز بر سر راه ایشان قرار گیرد.

اگر پدرمادرها در این سنین به فرزند خود به‌اندازۀ کافی شخصیت بدهند و خودنماییِ او را به سمت‌وسوی دیگری معطوف کنند، جلوی بسیاری از این گرایش‌های منفی گرفته خواهد شد.

حسّ و عقده حقارت

حس حقارت عقده حقارت ضعف شخصیتگاهی ممکن است ضعف و کمبودهای شخصیتِ یک دختر، او را به‌سمت بی‌حجابی گرایش دهد تا جلب توجه کند. حال منشأ این ضعف شخصیت ممکن است یکی از امور زیر باشد:

  • پایین‌بودن رتبۀ اجتماعیِ خانوادگی؛
  • وراثت و تربیت فاسد خانوادگی؛
  • محیط و پایین‌شهربودن منطقۀ سکونت؛
  • الگوهای رفتاریِ پیش رو، اعمّ از دخترهای فامیل یا همسایه یا هم‌کلاسی‌های مدرسه و دانشگاه؛
  • و…

وسوسه شیطان و هوای نفس

فطرت اولیۀ انسان حجاب را تأیید می‌کند اما گناهان، انسان را از آن فطرت اولیه دور می‌کند و آزادی‌های دروغین را زیبا جلوه می‌دهد.

همۀ ما انسان‌ها یکسری نقطه‌ضعف‌ها و نقاط آسیب‌پذیر داریم که شیطان و نفس اماره از همان راه وارد شده و ما را گول می‌زنند.

طبق فرمایش امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) انسان مرکب است از عقل و شهوت، اگر بتواند در تعارضِ عقل و شهوت، به دستورِ هوای نفسِ خویش، پشت‌پا زده و از عقل پیروی کند، مقام و منزلتش از فرشتگان بالاتر می‌رود، و اگر با وجود رهنمودهای عقل، به‌سمت شهوت و خواسته‌های دل خود قدم بردارد، رتبه و مقامش از حیوانات پایین‌تر می‌رود (زیرا حیوانات بدون بهره‌گیری از نعمت عقل، خطا می‌کنند).

آدمی‌زاده طرفه اکسیری است کز فرشته سرشته وز حیوان
گر کند میل این، شود بِهْ از این ور کند میل آن، شود بد از آن

یکی از دام‌ها و فریب‌های شیطان نسبت به بانوان، گرایش‌دادن به بی‌حجابی و بدحجابی است.

 ضعف اراده

ما دین‌داران، بسیاری از دستورات الهی را باور داریم و به‌نفع خود می‌دانیم؛ اما آن قدرت را نداریم که در برابر زخم‌زبان‌ها و نیش و کنایه‌ها و چشم‌آزاری‌های اطرافیانمان را نداریم.

در واقع ارادۀ ما در مسیر بندگی و رسیدن به کمال، سست و ضعیف است! دوست داریم خوب باشیم؛ اما توانِ ایستادگی در مقابل حرف مردم را نداریم.

برخی دختران نیز با اصل حجاب مشکلی ندارند، آن را باور دارند و سلامت روح و روان خویش را نیز در آن می‌دانند، بدحجابیِ دیگران را نیز ناپسند دانسته و آن را الگویِ رفتاریِ خود قرار نمی‌دهند؛ اما تابِ تحملِ استهزا و مسخره‌کردن‌ها و متلک‌های دیگران را ندارند و در دل می‌گویند: «خواهی نشوی رسوا، هم‌رنگ جماعت شو!».

برای چیره‌شدن بر ضعف اراده، این پست را مطالعه بفرمایید.

950616

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید