@ سوء‌ظن ممنوع، تجسس ممنوع

به‌زودی این سایت تعطیل و بیشتر محتویات آن به بخش کانون مهرورزی سایت درر منتقل خواهد شد.

در مسایل خصوصی همسرتان تجسس نکنید

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً، أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخیهِ مَیْتاً؟ فَکَرِهْتُمُوهُ، وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحیمٌ» حجرات۴۹، آیه۱۲

ای مؤمنان،
از بسیاری از گمان‌ها دوری کنید، برخی از گمان‌ها گناه است،
(در کار دیگران) تجسس و کاوش نکنید،
از یکدیگر غیبت نکنید،
کدام‌یک از شما از خوردن گوشت مردار برادرتان لذت می‌برید؟ قطعا همه شما بدتان می‌آید!
و تقوا داشته باشید، (و به‌سوی رحمت پروردگار خود بازگردید) همانا خداوند توبه‌پذیر است.

آقایان عزیز،

پیش از ازدواج

وقتی می‌خواهید با خانمی ازدواج کنید، خوب درباره هرآنچه که در زندگی آینده برایتان مهم است، تحقیق و یررسی کنید.

 • اگر روی گذشته همسرتان خیلی حساس هستید و دوست دارید لزوماً با همسری ازدواج کنید که پاک‌دامن باشد، قبل از ازدواج با او از محیط تحصیلی و اطرافیان درباره عفت و حجب و حیای او تحقیق کنید؛
 • اگر از زن عصبی خوشتان نمی‌آید، از اطرافیان و محیط کار و اساتید دبیرستان یا دانشگاه و از هر راهی که برایتان امکان دارد، پرس‌وجو کنید؛
 • اگر همسری می‌خواهید که همیشه دارای حجاب کامل(چادر) باشد، پیش از ازدواج به او بگویید که من همسری می‌خواهم که در تمام رفت‌وآمدها و مجالس و دیدوبازدیدها چادری باشد؛
 • اگر دوست ندارید همسرتان به‌تنهایی برای خرید از خانه بیرون برود، تنهایی سوار تاکسی بشود و…، همان پیش از عقد با او طی کنید؛
 • اگر از شاغل‌بودن و برخورد و بگوبخند او با همکاران مرد نفرت دارید، در همان صحبت‌های پیش از عقد به او بگویید؛
  • یا او می‌پذیرد یا نمی‌پذیرد!

پس از ازدواج

اما پس از اینکه برایتان ثابت شد که او همسر ایده‌آل شما است و ویژگی‌های مدّنظر شما را دارد و باهم ازدواج کردید و زندگی‌تان غرق در شادی است، دیگر…

 • از گذشته او نپرسید،
 • از رفیق‌های او نپرسید،
 • به مخاطبین گوشی او سرک نکشید،
 • اس‌ام‌اس‌ها و پیامک‌های او را نخوانید،
 • سعی نکنید به گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی او دسترسی پیدا کنید،
 • وقتی از خانه بیرون می‌رود تعقیبش نکنید،
  • و خلاصه به مواظب باشید بدگمانی‌هایی که شیطان به دلتان می‌اندازد، شما را به‌سمت کنکاش نسبت به او نکشاید.

اگر مسئله‌ای برایتان آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل بود، عکس‌العملی نداشته باشید که او بددلیِ شما را برداشت کند، و به‌گونه‌ای مطرح نکنید که او فکر کند شما به او اطمینان ندارید و سوءظن دارید؛ بلکه حسّ ناخوشایند خود را به او منتقل کنید، بگویید که از فلان‌کار خوشم نمی‌آید.
اگر فضای صمیمیت و عاطفه (که یک ضرورت زندگی مشترک است) بین شما برقرار باشد، قطعا او به خواسته شما احترام خواهد گذاشت و مطابق میل شما برخورد خواهد کرد.

برخی چیزها ندانستنش بهتر است

برخی از افراد خدمت نبی‌اکرم می‌آمدند و (باتوجه به رواج روابط نامشروع جنسی بین اعراب زمان جاهلیت) می‌پرسیدند: یا رسول الله، پدر ما چه کسی است؟ پیامبر هم به بعضی از ایشان می‌فرمود پدرت آن شخصی که فکر می‌کنی نیست، بلکه فلانی است. آنها نیز طبیعتاً ناراحت و غمگین می‌شدند.
پس قرآن در یک دستور بسیار زیبا فرمود: «لا تَسْئَلُوا عَنْ أَشْیاءَ إِنْ تُبْدَ لَکُمْ تَسُؤْکُمْ»، یعنی: از چیزهایی که آشکارشدنش اندوهگین‌تان می‌کند، نپرسید.

برفرض که به بعضی از روابط دوستانه یا عاشقانه بین همسر خود و مردی پیش از ازدواج با شما پی بردید، چه ثمری برای شما دارد؟ جز اینکه شما را دل‌چرکین و ناشاد می‌کند. خوب فکر کنید، دانستن یا ندانستن؟ کدامیک به‌نفع شما است؟ اگر دانستید، از دوحال خارج نیست:

 1. یا به‌مقتضای غیرت، او را طلاق می‌دهید و یک بدنامی برای خود و او می‌خرید؛
 2. یا به‌خاطر حفظ آبروی او و خود یا به هر جهت به زندگی ادامه می‌دهید و آن خاطره تلخ هرازچندگاهی (مخصوصا هنگام رابطه جنسی) به ذهنتان خطور کرده و آزارتان می‌دهد و رابطه شما با همسرتان را تلخ خواهد کرد.

غیرت به‌جا داشته باشید

نمی‌گویم غیرت نداشته باشید، خیر.
امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمود: ای اهل عراق، خبردار شدم که زن‌هایتان در مسیر راه‌ها با مردان برخورد می‌کنند! آیا حیا نمی‌کنید؟ کسی که غیرت ندارد از رحمت خدا به‌دور است.

در زندگی فعلیِ خود تا می‌توانید غیرت بورزید؛ اما به‌خاطر مسائلی که مربوط به پیش از ازدواجتان بوده است یا به‌صرف احتمال خیانت که به ذهنتان خطور می‌کند، کام زندگی را بر خود تلخ نکنید؛ بلکه بیشتر غیرت بورزید، سیاست‌های مردانه را فرا بگیرید، محبت بورزید و کمبودهای عاطفی همسرتان را تأمین کنید.

بانوان گرامی،

شما نیز هنگامی که پیش از ازدواج شرایطتان را مطرح و با مردی ازدواج کردید، نسبت به گذشته او کنکاش نکنید!

 • هیچ‌گاه از او نپرسید آیا تا به حال با زن دیگری دوست بوده‌ای یا کسی را صیغه کرده‌ای یا خیر.
  • چون اگر پیش از ازدواج با شما تجربه رابطه جنسی را داشته باشد یا مجبور می‌شود به شما دروغ بگوید و عادت می‌کند که با شما صادقانه رفتار نکند یا اینکه حقیقت را می‌گوید و هرچند هم مثلاً بگوید: «اما هیچ‌گاه لذتی که با تو می‌برم رو تجربه نکردم»؛ اما اثرات روانی این آگاهی، روح شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به‌راستی دانستن این مطلب چه ثمری برای شما دارد؟
 • وقتی کمی به شما کم‌لطفی کرد، به او نگویید: «نکنه پای کسی دیگه در میانه!»، حسّ بی‌اعتمادی خودتون رو به شوهرتون منتقل نکنید.
  • سریع ذهنتان را به‌سمت خیانت نبرید، علت را پیدا کنید:
   • شاید مشغله کاری‌اش بیشتر شده، او را درک کنید و اگر می‌توانید کمکش کنید تا کارش سبک‌تر شود؛
   • شاید یک بدی از شما دیده و در دل پنهان کرده و همین امر کشش او به‌سمت شما را تضعیف کرده، به او بگویید: «از دستم ناراحتی؟ فکر می‌کنم عشقم از دستم دلخوره! معلوم نیست چیکار کردم که از چشم عزیزم افتادم»، شوهرتان را به‌حرف آورید تا اگر کدورتی در دلش هست ابراز کند، تا اگر اشتباه کرده، وجهش را برای او توضیح بدهید و اگر حق با او است، عذرخواهی کنید و به فضای صمیمیت برگردید.
   • شاید و شاید و شاید.
   • البته و شاید در فضای مجازی شخصی دلش را تسخیر کرده و بنا دارد با عشوه‌گری و چرب‌زبانی شوهرتان را بقاپد، پس دلخوری و پرخاش، باعث کاهش مهرورزی او به شما می‌شود، شما نیز پیامک‌های عاشقانه بدهید، گل بگویید و گل بشنوید، نگذارید کس دیگری قلب شوهرتان را آکنده از مهر خود کند.
  • مردها از اینکه «آش نخورده و دهان سوخته» باشند خوششان نمی‌آید و ممکن است آش را هم بخورند تا دهانشان بی‌خودی نسوزد. چون وقتی بعضی حرف‌ها رو شد، مرد دست از پرده‌پوشی برداشته و نهایتاً می‌گوید: «کار خلاف شرع که نکردم، محرممه، می‌خوای با این وضعیت بساز می‌خوای نساز!».
 • به‌جای این رفتارها، سیاست‌های زنانه را یاد بگیرید و هرگاه توهم دخالت زنی دیگر به ذهنتان خطور کرد، محبتتان را به او افزایش دهید، شما این قدرت را دارید که او را شیفته خود کنید، اگر زرنگ باشید و بخواهید.

نوشته‌های هم‌سو

پاسخ دهید